Jak to bylo s 11. zářím

Do nadpisu ani nemusím dávat rok 2001, protože je jasné, že ono 11. září bylo jen jedno. 11. září, které navždy rozdělilo moderní dobu v našich dějinách na dvě části – před 11. zářím a po 11. zářím. Říká se, že každý z nás si velmi přesně pamatuje, co dělal, kde byl, když se dověděl o teroristických útocích na Pentagon a Světové obchodní centrum. Natolik byla zpráva šílená, natolik dokázala člověkem otřást. Jenomže jak to vlastně bylo doopravdy? Co se tenkrát stalo?

Do rukou se mi dostala velmi zajímavá kniha od francouzského investigativního novináře Thierryho Meysanna s názvem „Velký podvod – žádné letadlo na Pentagon nespadlo“. Kniha vyšla v roce 2002, byla přeložena do mnoha jazyků a stala se okamžitě bestsellerem.

Autor pracuje výhradně s oficiálními prohlášeními z Bílého domu, dokumenty Ministerstva obrany a dalších projevech a rozhovorech vysokých představitelů jak civilních, tak i vojenských. Tyto materiály podrobuje expertní analýze a poukazuje přinejmenším na podivnosti a nebo přímo dokazuje, že tak jak je to uváděno, to prostě být nemohlo.

Jedním takovým závěrem je skutečnost, že na Pentagon žádné letadlo nemohlo spadnout. Způsob, jak letadlo prý údajně narazilo do budovy Pentagonu, jak vypadalo bezprostřední okolí krátce po havárii, způsob, jak část paliva zhořela a část se vylila do velké kaluže, není možné vědecky podložit a potvrdit.

Náraz letadel do budov Světového obchodního centra jako takový zpochybňován není. To se skutečně stalo. Je ovšem zajímavé, že zrovna náhodou v budově od patra 55 a výše bylo daleko méně lidí, než bývalo zvykem. Počet obětí měl být původně skoro o 2000 lidí více.

Dále autor zjišťuje a dokazuje, že některá jména teroristů byla vymyšlena a že někteří jedinci tou dobou byli na druhé straně zeměkoule a nemohli mít s tím nic společného. Zjistilo se, že v troskách zřícených budov se našly zbytky radiových navigačních systémů – že by někdo zevnitř z budov navigoval letadla, kam mají přesně narazit?

Je to jen nepatrný výčet zajímavých otázek, když se do knížky začtete, dovíte se mnohem více. Není bez zajímavosti, že právě v následujících obdobích USA zavedly spoustu nových zákonů a opatření, které by dříve byly naprosto nemyslitelné a to mimo jiné i z toho důvodu, že nejsou v souladu s Ústavou Spojených států.

Doporučuji vám si knihu přečíst a vytvořit si svůj vlastní názor na to, co se tenkrát stalo, kdo z toho vytěžil a k čemu všemu se to hodilo. Je to drsné. Spousta lidí zahynula. Je to smutné. Takový byl svět před 11. zářím a takový je dnes po 11. zářím.