O bezstarostnosti a klidu na březích Dunaje

budapest2009_thumb Slunečné počasí, teplota kolem 27 stupnů, na nebi žádný mráček, bezvětří. Tak vypadalo město Budapešť, které jsme o druhém zářijovém víkendu v roce 2009 se ženou navštívili. Nějací turisté ve městě ještě stále byli, ale bylo dost znát, že už hlavní sezóně odzvonilo. Nikde žádné velké davy, v restauracích a cukrárnách vždy místo. Po té, co jsme v sobotu 12. září odpoledne přijeli do tohoto hlavního města Maďarska a ubytovali se v hostelu, vyrazili jsme hned do ulic.

Říká se, že přijíždíte-li do Budapešti ze Západu, poprvé zde na vás dýchne Východ. A opačně – cestujete-li z Východu, pocítíte zde poprvé Západ. Budapešť je město plné kontrastů. Můžete zde očekávat služby západního standardu na straně jedné, na druhé straně ale se zde potkáte s určitou bezstarostnosti a chaosem, typického pro východní země.

budapest2009_1

Samozřejmě turisticky nejzajímavější je historické centrum. To je pomyslně „rozpůleno“ řekou Dunaj. Budské vrchy s Peští jsou propojeny několika významnými mosty. Vlastní historické jádro je vymezeno na severu Margaretiným mostem (Margit híd)a dále směrem na jich je snad nejznámější Řetězový most (Lánchíd), Alžbětin most (Erzsébet híd) a nejníže Szabadság híd v jehož těsné blízkosti se nacházejí nejznámější termální lázně Gellért.

budapest2009_2

Z Margaretina mostu je možný vstup na stejnojmenný ostrov. Oáza klidu, odpočinku a aktivního životního stylu. Je zde vybudována běžecká dráha (stezka přibližně metr široká) se speciálním běžeckým povrchem. Řada místních obyvatel sem chodí běhat. Dělat něco pro své zdraví. Neběhají zde jenom vrcholoví sportovci, ale i běžní lidé. Mladí, staří, tlustí, hubení. Maďaři obecně se věnují hodně sportovním a pohybovým aktivitám. Na řadě z nich bylo vidět, že místo sezení u televize si jdou radši zacvičit do fitka a nebo vytáhnou ven kolo či brusle.

Snad na každém rohu najdete nějakou restauraci nebo cukrárnu. Před každou z nich jsou od jara do podzimu otevřené venkovní zahrádky. Požitek z výborného jídla bývá často ještě umocněn poslechem místní maďarské nebo cikánské hudby. Nemluvě o velmi příjemné a poměrně rychlé obsluze a pro nás stále ještě docela příznivých cenách.

budapest2009_3

Z Budských vrchů, na kterých se rozpíná hradní galerie či Rybářská bašta, se vám naskytne nádherný panoramatický výhled na město. Bezesporu jednou z nejzajímavějších budov vůbec je budova Parlamentu, postavená na břehu Dunaje. Nádherná za bílého dne, i krásně nasvícená v noci.

Nikdo nikam nespěchá, čas jakoby se zastavil. Městská doprava je velmi příjemná, základní tři trasy metra jsou doplněny o další tramvajové, trolejbusové a autobusové linky, kterými se dostanete kamkoliv ve městě a i do jeho nejbližšího okolí. Řada spojů jezdí ve dvouminutových intervalech, takže pokud se vám stane, že vám zrovna ujíždí tramvaj, než dojdete těch pár metrů na zastávku, přijíždí už další. Spoje nebyly nějak zvlášť přeplněné.

Celkový turistický zážitek si můžete ještě dotvořit díky projížďkám na lodích po Dunaji. Jednohodinové nebo dvouhodinové plavby jsou většinou doprovázeny výkladem v angličtině a němčině o všech památkách a zajímavých místech, které právě při plavbě míjíte.

budapest2009_4

Obchody a tržiště jsou otevřeny o víkendu jen v sobotu dopoledne, pak už je zavřeno. V neděli pak můžete sledovat spoustu maďarů, jak pravidelně navštěvují nedělní mše, po jejichž skončení se vypraví do nejbližší cukrárny na kávu a něco k snědku.

budapest2009_5

Co nám trošku kazilo celkový dojem, byly snad jen místní výkopové práce na některých ulicích a silnicích. V době naší návštěvy byl rozkopán Margaretin most, takže než se člověk dostal na Margaretin ostrov, musel projít kolem vykopaných jam a jedoucích sbíječek. Nicméně na ostrov už žádný hluk z mostu nedoléhal a nejen milenecké dvojice si zde mohli užívat příjemný večer před západem slunce.