O čem je Kurz negativního myšlení

Nedávno jsme se podívali na norský film Kurz negativního myšlení. Film, o kterém jsme už něco málo dopředu slyšeli, že je to výborná podívaná, velmi zajímavě zpracovaná a s vesměs kladnými recenzemi. Film není nikterak dlouhý, trvá necelých 80 minut a přitom se v něm toho odehraje tolik. Film, který za těch pár desítek minut ve vás zanechá spoustu dojmů a pocitů, nutí vás přemýšlet o věcech, o kterých jste možná doposud nikdy nepřemýšleli. Film je mistrnou exkurzí do nitra lidské duše. Do nitra duše handicapovaného člověka.

Psychologické drama režiséra Barda Breiena Kurz negativního myšlení není žádnou klasickou podívanou hollywoodského typu, na které jsme v posledních letech zvyklí. Základní příběh je velmi jednoduchý. Gierrovi je něco málo přes 30 let, před pár lety měl těžkou autonehodu, nyní je na vozíku a je impotentní. Jeho manželka Ingvild, která se snaží zachránit jejich manželství, pozve na návštěvu skupinu tělesně postižených lidí v čele s psycholožkou Tori, která „léčí“ osvědčenými metodami založenými na pozitivním přístupu.

Gierr z počátku značně protestuje a proti nevítané návštěvě bojuje všemi možnými prostředky, drsnou upřímnost nevyjímaje. Nakonec se mu podaří vyšachovat věčně pozitivní psycholožku, které rupnou nervy, situaci nezvládne a odjede pryč. Gierr postupně ostatní přesvědčí, že je potřeba si nic nenalhávat. Že pocity lítosti a sebelítosti, pokrytectví, přetvářka, či strojený úsměv nic nevyřeší a naopak že situaci jen zhoršují. Během jediné noci dojde k řadě emočním explozím, při kterých dojde i k destrukci vnitřního vybavení luxusního domu, který si manželé pořídili z vyplacené úrazové pojistky.

Vše doprovazí sarkastický černý humor, který nemusí nutně každému sednout. Na podbarvení tvůrci vybrali velmi citlivě písničky Johnnyho Cashe či Nina Simona. Osudy hrdinů ve vás nevzbudí ani soucit, ani lítost. Film vás zákonitě musí navést na otázku, jak by to člověk zvládl, kdyby se něco takového jemu, nebo jeho nejbližším stalo. To že ale má člověk uzavřenou úrazovou pojistku, vám s odpovědí rozhodně nepomůže.

Film nemá žádný konec. Skupina handicapovaných lidí nakonec odjede. Ale životy všech jdou dál a budou muset se s tím prát každý den až do smrti. Kdybych měl zformulovat jednoduše pointu, o co tu jde, mohl bych napsat něco takového: Dokud člověk nezažije něco takového sám, velice těžko to může pochopit.

Kurz negativního myšlení
Orig. název: Kunsten å tenke negativt
Komedie/Drama, Norsko 2006, 79 min
Režie: Bård Breien
Hodnocení ČSFD: 77%