Jak kotví Aurora

Ti z vás, kteří spatřili světlo světa až po roce 1989 možná teď nechápavě kroutí hlavou a říkají si, co je na této fotce tak zvláštního. Nejspíše nezažili kreslení Aurory v každém ročníku výtvarné výchovy a v hodinách dějepisu jim každý rok nemluvili o nejslavnějším výstřelu Aurory 7. listopadu 1917 ve 21:45, čímž byla zahájena ona „slavná“ Velká Říjnová socialistická revoluce.

aurora

Nikdy bych nevěřil, že Auroru na vlastní oči uvidím, že se budu jednou procházet po její palubě. Když jsme v roce 2008 byli v Petrohradu, tak jsem měl štěstí vlastně hned dvakrát. Poprvé, když jsme se byli na Auroru podívat, tak byla zavřená (probíhala pravidelná údržba). Výhodou bylo, že na ni nebylo ani živáčka a já mohl udělat tuto fotku bez přítomnosti jakýchkoliv turistů na ní. Podruhé už jsem se prošel po palubě a podíval se do podpalubí. Loď je krásně udržovaná, uklizená a čistá.

Teprve až v Petrohradu jsem se dověděl, že křižník Aurora se zúčastnil v roce 1905 významné bitvy v Tichém oceánu u Japonských břehů a že právě toto období bylo tím největším obdobím slávy této lodi, nikoliv VŘSR, jak se nás snažily učebnice dějepisu přesvědčit.