Proč navštívit ostrov Kiži

Ostrov Kiži se nachází v Rusku, konkrétně na Oněžském jezeře v oblasti Karélie. Je dostupný pouze lodí, plavba z přístavu v Petrozavodsku trvá něco málo přes hodinu. Na ostrově Kiži o přibližné rozloze 7 x 0,5 km najdete spoustu dřevěných chrámů, kostelíků a domů. Celá procházka vám zabere přibližně 3 hodiny a pokud vyjde počasí, pak se to fotí přímo samo – dřevěné stavby se samy nabízejí, abyste je vyfotili z různých úhlů a pohledů.

kizi1

Všechny fotky zde zveřejněné jsou pořízeny fotoaparátem Fuji FinePix S9500, většinou s nastavením ISO 80. Bylo odpoledne, krásné slunečné počasí, ostrov a vše na něm hrálo nádhernými barvami. Clonu jsem volil vyšší, abych dosáhl větší hloubky ostrosti a také hezčího barevného vykreslení.

Na úvodním snímku je chrám přeměny a chrám přímluvy, které jsou doménou ostrova Kiži. Vybudovány byly v letech 1714 až 1764. Jsou také známy pod názvy letní a zimní chrám. Zvonice mezi těmito chrámy byla postavena přibližně o 100 let později.

Následující 3 fotografie nabízí 3 různé pohledy na Kostel Lasarova vzkříšení.

kizi2

Podle legendy se nejedná se o původní kostel, byl přesunut z monastýru v Muromu z pobřeží Onežského jezera někdy v 15. století.

kizi3

Je postaven z borovicového dřeva, kupole je z osiky.

kizi4

Na ostrově také najdete větrný mlýn, od kterého je pěkný výhled na oba hlavní chrámy.

kizi5

Všechny dřevěné stavby na ostrově jsou postaveny bez použití jediného hřebíku. Vše do sebe zapadá díky důmyslným klínům a kolíkům.

kizi6

Kupole letního chrámu, který je 37 metrů vysoký, se skládá ze 22 kupolí, zimní chrám jich pak obsahuje 9.

kizi7

Kromě duchovních staveb lze na ostrově také vidět řadu různých statků a farem.

kizi8

Na ostrově Kiži se nám velmi líbilo a atmosféra slunečného odpoledne je nezapomenutelná – zvláště, když se vám povede najít nějaké místo bez turistů.

kizi9

Pokud budete mít cestu kolem, zastavte se tam, stojí to za to.