Známý i neznámý Hochschwab

hochschwab_thumbNěkteří Brňáci tvrdí, že když jsou dobré rozptylové podmínky a dobrá viditelnost, můžete i z Brna vidět Alpy. Já jsem tedy takové štěstí nikdy neměl, možná za to může moje krátkozrakost, že jsem na obzoru viděl tak maximálně Pálavu. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že když sednete za volant, zařadíte směr jih, tak po přibližně třech a půl hodině dorazíte do průsmyku Seeberg u jednoho z nejvýchodnějších cípů Rakouských Alp, který nese název Hochschwab.

Narozdíl od jiných pohoří, jakými jsou například Raxalpe, Totes Gebirge či Dachstein, tento horský masiv není tak turisticky známý. Možnosti, které ale nabízí z pohledu pravé vysokohorské turistiky, jsou velice slušné, navíc s příjemným benefitem, že během vaši túry nepotkáte příliš mnoho turistů. Je to dáno mimo jiné i nižší „občanskou“ vybaveností – na rozdíl od výše zmiňovaných pohoří zde nenarazíte na horskou chatu každých pár kilometrů, cestu si neusnadníte žádnou lanovkou, značení je velice různorodé a spíše poskytující nějakou hrubou představu, než konkrétní pochod po značkách. Malé plánování případně se zavoláním si předem na horskou chatu a zamluvením noclehu, je docela na místě.

Toto vápencové pohoří, jehož průměrná nadmořská výška na hřebeni osciluje kolem 2000 metrů a se stejnojmenným nejvyšším vrcholem ležícího ve 2277 metrech nad mořem, jsme navštívili letos v červnu. Statisticky nejteplejší období, i tak jsme nesměli být překvapeni ranními teplotami kolem 1 stupně, když jsme vylezli na terasu horské chaty Schiestlhaus, která, stojící přibližně 100 výškových metrů pod hlavních vrcholem, nám poskytovala během víkendu velmi dobré zázemí.

Co vám vlastně pohoří Hochschwab může nabídnout? Budete se procházet po jednoduchých širokých cestách lemovanými vysokými jehličnany, užijete si strmé stoupání a klesání po stezkách mezi klečemi, s velkou opatrností přejdete několik sněhových polí a budete doufat, že se sníh pod vámi neutrhne, občas budete muset použít i ruce, abyste zdárně zdolali některé exponovanější úseky. To vše bude doprovázet parádní kochačka – ať už na masivní horské štíty s několikasetmetrovými stěnami, propastné doliny a nebo rozsáhlé alpské louky, které v tomto čase jsou posety četnými modrými květy hořce a sem tam na vás z dálky budou důležitě dohlížet kamzíci.

Večer, až s vypětím posledních sil dorazíte na horskou chatu Schiestlhaus, si pochutnáte na gulášové polévce a rakouském pivu. Cena v eurech, která se na první pohled může zdát být závratná, zahrnuje kromě nákladů na suroviny, též i to, že sedíte v chatě, kde je příjemných 23 stupně, zatímco venku klesá teplota k nule a schyluje se k další, v tomto období velmi časté, bouřce. Přidáme-li k tomu fakt, že k chatě nevede žádná motorizovaná cesta, ani nákladní lanovka a že veškeré zásoby jídla a pití na tuto chatu vozí vrtulník a to jednou za 8 týdnů, tak si uvědomíme, že přepočítávat toto na koruny a porovnávat s cenami, které známe z našich supermarketů, není úplně fér.

Chata Schiestlhaus stojí sama o sobě též za pozornost. Tak jak ji můžeme navštívit dnes, byla postavena v roce 2005, kdy nahradila dřevěnou chatu původní, z roku 1884, která už nevyhovovala dnešním technologickým standardům a hygienickým požadavkům. Nová chata, která si jméno podle bývalého prezidenta rakouského turistického klubu ponechala, byla postavena jako pasivní, energeticky zcela soběstačný dům.

Chata je vyhřívána přes kontrolovaný větrací systém se zpětným ziskem tepla, téměř všechna získávaná dešťová voda je přes různé filtry zpracována na vodu pitnou, velká část vnější plochy chaty je osazena solárními kolektory, které pokryjí během roku cca 70% spotřeby elektrické energie. V neposlední řadě zde najdete termostaty jedné nejmenované společnosti, které vyvíjejí a programují moji kolegové z práce, kteří sedí ve stejném patře 🙂

Co říci na závěr? Pohoří Hochschwab příjemně překvapí, nabídne spoustu hodnotných horských zážitků a není to od Brna tak daleko. Celý přechod se dá v pohodě stihnout za víkend.

Děkuji Lukášovi P. za zapůjčení některých fotografií.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s